Kategorie
iOS macOS Wszystkie wpisy

Wypełnianie formularzy danych na urządzeniach Apple

Witam was kochani promiennie. Dziś będzie o wypełnianiu wszelakich formularzy na stronach internetowych i nie tylko, różnymi danymi. W niniejszym wpisie postaram się wymienić wszystkie rodzaje danych, pokażę gdzie poszczególne wprowadzać oraz wreszcie jak nimi wypełniać pola formularzy zarówno na stronach internetowych, jak i w aplikacjach. Czynię to, gdyż wydaje mi się, iż owo wypełnianie czy też jego prostota i mnogość sytuacji w których może się ono przydać, nie jest dla wszystkich sprawą zbyt oczywistą.

Zatem do dzieła, bez zbędnej zwłoki!🙂

Czytając dalej dowiesz się:

Gdzie zatem wypełnianie jest możliwe?

Wypełnianie jest na tyle kontekstowe i możliwe w tylu różnych sytuacjach zwłaszcza na iPhonie czy iPadzie, że nie jestem pewien czy znam wszystkie możliwe warianty. Jednak spróbuję przedstawić listę najczęstszych możliwości. Oto ona:

  • wypełnianie danymi kart płatniczych (zarówno iOS w różnych aplikacjach, jak i przeglądarki internetowe na oba systemy),
  • naszymi danymi kontaktowymi/teleadresowymi,
  • danymi logowania – adresy email, nazwy użytkowników, hasła,
  • wszelakimi kodami autoryzacyjnymi z wiadomości SMS,
  • danymi pozyskanymi z wydarzeń kalendarza.

To tyle zastosowań ile mi w tym momencie przychodzi do głowy. Jeśli wy macie jakieś swoje, podzielcie się nimi proszę w komentarzach.

Wypełnianie, czyli co, gdzie i jak wprowadzić?

iOS i iPadOS

Jeśli chodzi o systemy iOS oraz iPadOS, w celu wprowadzenia danych kart płatniczych oraz informacji kontaktowych, wchodzimy w ustawienia, safari i tam pod nagłówkiem ogólne wchodzimy w Wypełnianie.

Ustawienia Safari w systemie iOS. Kursor VoiceOver umieszczony na przycisku wypełnianie.

Po wejściu do sekcji wypełnianie możemy zdecydować czy i czym chcemy wypełniać. Zarówno przy kartach płatniczych, jak i informacjach kontaktowych jest odpowiedni przełącznik umożliwiający włączanie lub wyłączanie możliwości wypełnienia konkretnymi rodzajami danych.

Sekcja wypełnianie w systemie iOS. Fokus VoiceOver na przełączniku używaj danych kontaktowych. Przełącznik włączony.

Obok każdego przełącznika jest przycisk pozwalający na zarządzanie konkretnymi czy to informacjami kontaktowymi, czy kartami płatniczymi (ich dodawaniem, edytowaniem czy usuwaniem). Jeśli chodzi o karty, tu sprawa jest prosta. Po wejściu w sekcję kart oraz w przycisk dodaj, w odpowiednie pola wprowadzamy wszelkie niezbędne dane takie jak imię i nazwisko posiadacza karty, jej numer, datę ważności czy jej opis czyli nazwę wyświetlaną na liście dodanych kart. Jeśli chcemy, możemy użyć aparatu, celem zczytania niezbędnych danych z karty.

Pola na dane karty płatniczej. Kursor VoiceOver na polu posiadacz karty.

Jeśli wejdziemy w przycisk „informacje o mnie” dostaniemy się tak naprawdę do kontaktów, z których należy wybrać samych siebie i tam pouzupełniać dane. Prócz numerów telefonu możemy dodać maile, adresy pocztowe, pseudonimy i inne rzeczy. Jest to taki sam proces, jak gdybyśmy dodawali lub edytowali jakikolwiek inny kontakt. To właśnie tymi informacjami wypełniane są pola formularzy, które chcą naszych wszelkich danych kontaktowych.

Warto myślę w tym miejscu nadmienić, iż aby dostać się do naszych kart czy informacji osobistych, należy się uwierzytelnić czy to kodem blokady telefonu, czy to danymi biometrycznymi takimi jak odcisk palca czy skan twarzy. Podczas samego wypełniania nie jest to wymagane, natomiast do przeglądania czy edycji już tak.

No dobrze. A co z hasłami?

Z hasłami sprawa jest prosta, gdyż tak naprawdę podczas wprowadzania danych logowania na stronie internetowej z poziomu Safari, przeglądarka pyta nas o to czy chcemy zachować dane hasło w pęku kluczy. My się możemy albo zgodzić, albo nie wyrażać zgody bądź to jednorazowo, bądź na stałe. Także przy zmianie hasła jesteśmy pytani o to czy chcemy uaktualnić zachowane hasło w pęku kluczy.

W tym miejscu drobna uwaga.

Jeśli nadajemy pierwszy raz hasło podczas rejestracji lub je zmieniamy, Safari proponuje nam utworzenie silnego hasła. Możemy też wybrać własne hasło. Ja jednak w dobie mnogości różnych kont internetowych tudzież różnych wycieków danych do kont proponowałbym dać przeglądarce utworzyć hasło za nas. Safari tworzy dosyć silne, dwudziestoznakowe hasła, w których zawarte są znaki specjalne takie jak myślniki. To ponoć jak na ten czas wystarczy. Hasło to jest automatycznie zachowywane w naszym pęku kluczy. Gdy jednak wybierzemy własne hasło, dopiero po aktywowaniu przycisku zarejestruj się lub zmień hasło Safari zaproponuje możliwość zachowania hasła. Gdyby tak jednak z różnych przyczyn się nie stało, wystarczy odświeżyć stronę (wczytać ją ponownie) a wówczas napewno dostaniemy stosowną informację.

Coraz częściej prócz przeglądarki internetowej aplikacje pytają o możliwość zachowania hasła. Gdy jednak aplikacja nie wspiera tego rodzaju udogodnienia, możemy sami we własnym zakresie dodać hasło do konta danej aplikacji. Aby to zrobić należy wejść w ustawienia, hasła, a następnie dodaj.

Ustawienia systemu iOS. Fokus VoiceOver na przycisku hasła.

W sekcji dodawania hasła jesteśmy proszeni o takie dane jak nazwa witryny internetowej, użytkownik (w tym login, adres mail czy identyfikator liczbowy) a także hasło. I to by było w zasadzie na tyle jeśli chodzi o wprowadzanie wszelakich danych służących do późniejszego nimi wypełniania w mobilnych systemach Apple.

Sekcja dodawania hasła w systemie iOS. Kursor VoiceOver w polu "witryna". obok pola "użytkownik" oraz "hasło". Pod nimi klawiatura ekranowa.

System macOS

Na Macu sprawa jest stosunkowo prosta, gdyż wyżej opisywanych czynności w systemie iOS, tu dokonujemy w przeglądarce Safari, a dokładniej rzecz ujmując, w jej preferencjach.

Po wejściu w preferencje Safari (CMD+, [przecinek]) udajemy się na pasek narzędzi, wchodzimy z nim w interakcję, a tam wybieramy sekcję „wypełnianie”. Jak w przypadku iOS możemy wypełniać informacjami z kontaktów, danymi kart płatniczych, ale także (tu nowość) danymi z innych formularzy. Przy każdej pozycji jest pole wyboru przy pomocy którego włączamy lub wyłączamy możliwość wypełniania danym rodzajem danych. Jest też przycisk edycja, gdzie możemy dane dodawać, edytować lub usuwać.

Zapytacie co to dane innych formularzy? Jest to nic innego jak dane, które podajemy na danej stronie, nie logując się na niej np. gdy zamieszczamy komentarz i podajemy adres email, pseudonim czy witrynę internetową. Takie dane są zachowywane i kojarzone z daną witryną. Kiedy następny raz na taką stronę wejdziemy, możliwe jest wypełnienie nimi danych.

Wypełnianie właściwe

Kiedy już powprowadzamy sobie niezbędne dane, właściwie jesteśmy w domu, gdyż wówczas wypełnianie jest bajecznie proste.

Wypełnianie mobilne

Na iPhonie lub iPadzie przy pomocy eksploracji dotykamy jednym palcem nad klawiaturą, mniej więcej między literami T oraz Y, gdyż to tam znajdują się przyciski umożliwiające wypełnianie. Dla tych, którzy bardzo boją się eksploracji lub też wybitnie nie umieją sobie trafić w odpowiednie miejsce podpowiem, że obszar ten zaczyna się na lewo od literki Q. Można więc miziać gestem lewo/prawo w obrębie klawiatury, aby osiągnąć to samo. W przypadku kodów autoryzacyjnych SMS VoiceOver oznajmi ten fakt oraz odczyta kod. W przypadku sugerowanego hasła dla danej witryny lub aplikacji, też zostaniemy o tym poinformowani. Wystarczy w takie miejsce tapnąć dwukrotnie jednym palcem, a dane zostaną automatycznie wprowadzone. Jeśli mamy wprowadzonych kilka haseł dla danej witryny, gdyż posiadamy kilka kont, poruszając się gestem w prawo/lewo możemy wybrać hasło do wypełnienia. Zatwierdzamy w taki sam sposób – tapiąc dwukrotnie. Jeśli nie podoba nam się dana propozycja, tapiemy w przycisk „inne hasła” i tam wybieramy to właściwe. Również jeśli nie będzie żadnych propozycji haseł, nad klawiaturką pukamy w przycisk „hasła”.

Dokładnie w ten sam sposób odbywa się wypełnianie danych kontaktowych czy adresowych, dlatego też nie będę się nad tym dłużej rozwodził. To na co chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, to komunikat „predykcja”. Pod tym pojęciem podczas wypełniania kryją się różne różności, np. podczas zamawiania przejazdu Uberem, pod predykcją w polu adresowym może być ukryty zarówno nasz adres domowy, jak i ten podany jako miejsce w kalendarzu, tak więc radzę często sprawdzać okolice nad klawiaturą w różnych sytuacjach oraz aplikacjach.:)

Na marginesie wspomnę jeszcze, iż nie bez przyczyny również nad klawiaturą w wyżej wymienionym miejscu znajdują się przyciski takie jak „następne” i „poprzednie”, a także przycisk „ok”. Dwa pierwsze przenoszą nas między polami formularzy i aktywują je, jak gdybyśmy używali klawiszy Tab i Shift Tab. Ten ostatni ukrywa klawiaturę. Zdaje się również, że po wypełnieniu danego pola, kursor VoiceOver ląduje w kolejnym polu do wypełnienia.

A jak wypełnianie wygląda na Macu?

Tu sprawa jest jeszcze prostsza i sprowadza się niestety wyłącznie do Safari. Z tego co mi wiadomo, wypełnianie póki co nie jest możliwe w aplikacjach. I tu czekam na podobny komentarz do tego co pod jednym z poprzednich wpisów odnośnie do tego, jaki ten system jest nieużywalny, nieużyteczny, bezużyteczny czy jeszcze jakoś inaczej to szło. Pozostawiam pole do popisu w komentarzach pod niniejszym .😏😂Oczywiście konstruktywna krytyka mile widziana, taka z uzasadnieniem swych twierdzeń.🙂

No dobrze, ale przejdźmy wreszcie do Safari.

Sposoby na wypełnianie są dwa. Punktem wyjścia jest ustawienie się na danym polu formularza, które chcemy wypełnić. Ważne jest aby szybka nawigacja była przy tym wyłączona, gdyż pierwszym sposobem jest wciśnięcie strzałki w dół. W związku z tym, gdyby nawigacja była włączona, skakalibyśmy po stronie jak rozbrykane kucyki z racji, iż strzałki góra/dół spełniałyby rolę iPhone’owego pokrętła, czyli skakalibyśmy po nagłówkach, łączach itp. Dlatego wyłączamy nawigację i wciskamy strzałkę w dół. Wówczas VoiceOver odczytuje nasze zachowane dane. Jest to coś na kształt rozwijalnego menu lub listy rozwijalnej, z której wybieramy co chcemy. Wybór zatwierdzamy enterem (klawiszem Return). Tu również istnieje możliwość wprowadzenia innych danych np. dodania kolejnej karty płatniczej, maila, wybrania innego hasła itd. Po wybraniu przycisku „dostosuj” lub jemu podobnego, jesteśmy przenoszeni w odpowiednie preferencje przeglądarki, gdzie możemy dokonać niezbędnych zmian.

Drugim sposobem na wypełnianie na Macu jest skrót CMD+Shift+A. Jego wciśnięcie wypełnia za nas dane pole lub daną grupę pól formularzy automatycznie tj. imię i nazwisko czy pola powiązane z naszym adresem a także dane dot. karty płatniczej zostaną wypełnione automatycznie. Należy jednak ze skrótem uważać i w ogóle z całym tym wypełnianiem zarówno na iPhonie jak i Macu, gdyż czasem zdarza się tak, iż formularze wypełniane są błędnie. Zdarza się to naprawdę rzadko, ale jednak. Dlatego trzeba po prostu sprawdzać i nie ufać ślepo automatyzacjom. Wypełnianie przy pomocy tego skrótu czasem jest problematyczne, zwłaszcza gdy mamy kilka maili, kart płatniczych itp, gdyż wybierane są najczęściej używane dane. Dlatego też jeśli chcemy wybierać, lepiej użyć pierwszego sposobu, ze strzałką.

No dobrze, ale co z danymi logowania w aplikacjach?

I tu niestety smutek smuteczek, gdyż jak już wspomniałem, póki co przechwytywanie danych przez aplikacje nie jest wspierane. Co w takim wypadku? Należy niestety każdorazowo potulnie udać się do ustawień, brać co nasze i to jak na ten czas jedyna na to recepta. Chyba że korzystamy z metody Zaloguj się z Apple, wówczas sprawa wydaje się być prostszą.

Mała uwaga na koniec.

Wszelkie wprowadzone dane na jednym urządzeniu synchronizowane są na pozostałych dzięki funkcji Pęk kluczy iCloud. Jeśli to mamy wyłączone, hasła oraz dane kart płatniczych będą przechowywane na urządzeniu lokalnie i na innym nie będzie z tych danych żadnego użytku. Dane te są szyfrowane i bezpiecznie przechowywane, dlatego też polecam sobie to włączyć. Tak samo z resztą synchronizację kontaktów w iCloud, bo to tam przechowywana jest m.in. nasza wizytówka.:)

To tyle kochani. Dzięki za dotrwanie do końca. Mam nadzieję, że niczego nie pokręciłem. Jeśli tak wg was będzie, nie wahajcie się napisać o tym w komentarzach. Ja oczywiście zweryfikuje i jeśli będzie błąd, potulnie treść zaktualizuję i w komentarzach poinformuję.

Trzymajcie się, do następnego wpisu.:)

2 odpowiedzi na “Wypełnianie formularzy danych na urządzeniach Apple”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

EltenLink

%d bloggers like this: