Kategorie
watchOS Wszystkie wpisy

Sposób na niesforny tryb nie przeszkadzać na zegarku Apple Watch

Trybu nie przeszkadzać myślę nie trzeba przedstawiać nikomu. Ten, kto ma iPhone’a czy jakikolwiek inny smartfon z Androidem, napewno choć raz użył go w swym życiu i wie, jak bardzo cenna w dzisiejszych czasach jest to funkcja.

Niestety wraz z wydaniem systemu watchOS 7 we wrześniu ubiegłego roku pojawił się błąd uniemożliwiający aktywowanie tego trybu z poziomu zegarka. Tym, którzy nie wiedzą oznajmiam uprzejmie, iż włączenie trybu na zegarku, włącza go również na sparowanym z nim iPhonie. Tak więc komfort użytkowania był duży, gdy można było bez sięgania po telefon, włączać i wyłączać funkcję nie przeszkadzać wprost z zegarka.

Owa wrześniowa aktualizacja spowodowała, iż po wejściu w centrum sterowania i dwukrotnym tapnięciu w ikonę nie przeszkadzać, VoiceOver oznajmia wesoło „połączono przez iPhone’a” a jego kursor jak gdyby nigdy nic wraca na tarczę zegarka, nie włączywszy trybu nie przeszkadzać.

Ekran zegarka Apple Watch z widocznym na nim centrum sterowania. W centrum sterowania ikona stanu naładowania baterii, ikona nie przeszkadzać i inne.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż prawidłowe zachowanie VoiceOver powinno być takie, że po puknięciu w ikonę, pojawiają się opcje trybu nie przeszkadzać takie jak:

  • wł.,
  • włączony przez godzinę,
  • włączony do wieczora/rana (w zależności od pory dnia),
  • włączony do póki jestem tutaj (tu nasza lokalizacja),
  • do końca wydarzenia, jeśli mamy takowe ustawione w kalendarzu.:)
Opcje trybu nie przeszkadzać na zegarku Apple Watch.

Nie przeszkadzać a podjęte przeze mnie działania, aby wyeliminować problem

W grudniu ubiegłego roku zgłosiłem problem Apple Accessibility, czyli zespołowi zajmującemu się dostępnością produktów i usług Apple i ich dostosowaniem dla potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zespół ten ustalił, iż korzystanie z polskich głosów powoduje problem i to tyle co wiem. Jak dotychczas Apple problemu nie rozwiązało, ponoć cały czas sprawa jest w toku mimo nadesłania im dokładnych plików diagnostycznych systemu, w których zawarte są m.in. błędy systemowe a także dokładnych notatek z zaznaczeniem czasu w którym owe błędy występują. Jednym słowem, ja zrobiłem wszystko czego się ode mnie wymagało w tej sprawie. Teraz należy jedynie czekać. Jak długo? Tego niestety niewiadomo, jednak znając czas reakcji zespołu, może to jeszcze potrwać kilka miesięcy, jeśli nie lat.:(

Sposoby i sposobiki na tryb nie przeszkadzać

Problem dość mocno dawał mi się we znaki, dlatego też dwoiłem się i troiłem, aby jednak wymyślić coś mądrego. Mądrego, czyli co?

Poproś Siri głąbie!

No dobrze. To działa, ale z zachowaniem prywatności i dyskrecji nie ma to nic wspólnego. Może i opcje się pojawiały, ale jednak trzeba było wpaść na coś innego.

Do trybu nie przeszkadzać używaj wyłącznie iPhone’a!

Twórcze to bardzo. Prawda? Jednakże mało komfortowe. Mieć zegarek i nie móc wygodnie włączać poszczególnych opcji, bo VoiceOver jest w tym wypadku przeszkodą. Bardzo śmieszne.🤪 Jednak przez wiele miesięcy nie wpadłem na nic lepszego poza coraz mniej cierpliwym czekaniem na zmiany, aż do wczoraj, a właściwie do dziś.:)

Hurrraaa!!! Więc jednak się da!!! Ale jak?

Aby jednak móc włączyć tryb nie przeszkadzać używając VoiceOver, należy wykazać się odrobiną refleksu, a poza tym:

  1. Wchodzimy do centrum sterowania i poruszając się z VoiceOver w prawo odnajdujemy ikonkę nie przeszkadzać.
  2. Tapiemy w nią dwukrotnie.
  3. Praktycznie zaraz po tapnięciu przesuwamy szybko palcem w prawo lub w lewo. Odstęp czasowy od tapnięcia nie może być większy niż 100ms.
  4. Jeśli uwiniemy się z tym odpowiednio szybko, kursor VoiceOver powinien znaleźć się na przycisku gotowe, i; gotowe. Oznacza to, że wreszcie osiągnęliśmy zamierzony cel.:)

Jest to powtarzalne zachowanie. Dzięki wyżej podanym wskazówkom udaje się prawie za każdym razem włączyć tryb nie przeszkadzać. Zaraz gdy tylko tę metodę odkryłem, podzieliłem się nią z firmą Apple. Ciekawe co oni na to, czy im to jakkolwiek pomoże wyizolować i rozwiązać ten bądź co bądź uciążliwy problem.

Czy na wszystkich zegarkach występuje błąd?

Z informacji uzyskanych na grupie Dostępne Apple wynika, że problem istnieje wyłącznie na zegarku Apple Watch 3. Posiadacze innych modeli nie zgłaszali podobnego problemu. Dajcie proszę znać w komentarzach czy i wy macie problem. Jeśli tak, powiedzcie czy u was powyższy sposób się sprawdza.

Tato! Ja na iPhonie też tak chce! Da się tak?

Ale co synku? Włączyć tryb nie przeszkadzać np. na godzinkę? Owszem da się, ale o tym już będzie w kolejnym wpisie; albo nie. Napiszcie proszę w komentarzach czy wiecie jak tego dokonać. Jeśli wiecie, zaoszczędzicie mi pisania a sobie kolejnego wpisu. Przy okazji zaspokoicie ciekawość synka.😂

Trzymajcie się, do następnego razu.:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

EltenLink

%d bloggers like this: