Kategorie
iOS Wszystkie wpisy

gesty VoiceOver, czyli o efektywnym wykorzystaniu mobilnych urządzeń Apple z tymże czytnikiem ekranu

Jak już zostało nadmienione w poprzednim wpisie, aby komfortowo używać swoich urządzeń mobilnych, należy odpowiednio łączyć wykorzystanie eksploracji ekranu z gestami, jakie wraz z czytnikiem ekranu VoiceOver dostarcza nam Apple.

Gestów tych jest dość sporo. W niniejszym wpisie postaram się je usystematyzować tak, aby przyswojenie ich nie stanowiło problemu. Zapewne wiele z nich jest już wam znanych, jednak ja staram się pisać dla każdego – również dla użytkownika, który nie posiada żadnego iUrządzenia.

Kryterium jakim będę się kierował, to podział gestów wg ilości palców potrzebnych do ich wykonania. Jeśli konieczne, będę również podawał przykładowe zastosowania poszczególnych gestów w różnych sytuacjach.

W tym miejscu – nim przejdę do meritum wpisu – pragnę poczynić jeszcze drobną uwagę: wszystkie te gesty będą miały zastosowanie podczas używania iPhone’a, iPada oraz iPoda Touch, a spora część gestów jedno oraz dwupalcowych ma również swoje zastosowanie dla zegarka Apple Watch. Tam gdzie będzie to niezbędne, poszczególne gesty będą opatrzone odpowiednim dopiskiem wskazującym na niemożność jego użycia na zegarku.

Inne gesty – typowe dla Apple Watch zostaną omówione w osobnym wpisie dotyczącym samego zegarka.

Tak więc kochani, przechodzimy wreszcie do sedna sprawy. Dobrego odbioru, dobrej nauki!🙂

Gesty VoiceOver jednopalcowe

Gest przemieszczenia kursora VoiceOver w prawo/lewo

Tego gestu myślę nie trzeba przedstawiać nikomu. Jest to nic innego, jak słynne przemieszczanie się z VoiceOver do poprzedniego lub następnego elementu na ekranie, czemu towarzyszy dźwięk oraz (od iPhone’a 7) haptyczna wibracja. Gest wykonujemy, jak gdybyśmy coś strzepywali z ekranu.

Warto również wspomnieć, iż ten, jak i większość innych gestów o których będzie mowa, wykonujemy w dowolnym miejscu na ekranie urządzenia.

Góra/dół

Służy on do zmiany wartości na pokrętle, o którym będzie mowa później. Przykładowo – zmiana szybkości mowy VoiceOver, zmiana jasności ekranu, głośności multimediów (w centrum sterowania), ale także wybór czynności gdy są one dostępne dla poszczególnych elementów.

Jednokrotne dotknięcie

Jest to nic innego jak zaznaczanie (podświetlanie) poszczególnych elementów na ekranie. Gdy dotkniemy jednym palcem, kursor VoiceOver zostanie w dane miejsce przeniesiony. Temu zagadnieniu (eksploracji) został poświęcony cały poprzedni wpis.

Dwukrotne dotknięcie

Potocznie gest zwany tapnięciem, puknięciem czy też (przez VoiceOver) stuknięciem. Służy do aktywowania danego elementu wypowiedzianego przez czytnik ekranu, na którym znalazł się jego kursor.

Dwukrotne dotknięcie z przytrzymaniem

To gest, który służy do aktywacji tzw. menu kontekstowego (skrótów czynności) w poszczególnych aplikacjach, lub wykonywany na danym symbolu/literze podczas wpisywania tekstu z poziomu klawiatury ekranowej, pokazuje nam dodatkowe symbole, a w emotikonach emoji ich dodatkowe odcienie/karnacje.:) Wykonujemy go pukając dwa razy w ekran, z tym że za drugim razem przytrzymujemy nie odrywając palca, do póki nie usłyszymy dźwięku i nie poczujemy wibracji (od iPhone’a 7).

Dla lepszego zilustrowania niech nam posłuży pare przykładów:

 • gest wykonany na numerze telefonu w formie hiperłącza w wiadomości sms – opcje umożliwiające nawiązanie połączenia, wysłanie na ten numer wiadomości sms, skopiowanie go czy dodanie go do kontaktów,
 • wykonanie gestu stricte na kodzie SMS czy to z banku, czy innego kodu autoryzacyjnego również umożliwia jego skopiowanie,
 • gest wykonany na aplikacji Safari na głównym ekranie urządzenia – szybki dostęp do listy czytelnia, zakładek, nowej karty czy nowej karty prywatnej,
 • wiadomości – przejście do kilku ostatnich wątków wiadomości lub szybkie utworzenie nowej wiadomości, bez uprzedniego wchodzenia do aplikacji
 • ustawienia – szybki dostęp do wifi, bluetooth, danych komórkowych czy baterii.

Przykładów można by jeszcze mnożyć, lecz poprzestanę na tych kilku, gdyż zastosowań gestu w różnych sytuacjach jest tak wiele, iż należałoby popełnić na ten temat osobny wpis. Tu sugerowałbym po prostu testowanie skrótu na różnych aplikacjach czy to bankowych, czy systemowych, na łączach w różnych aplikacjach, na przyciskach „Zakładki” oraz „Nowa Karta” w przeglądarce safari.:) Można też w różnych polach edycyjnych, jeśli chce się uzyskać dostęp do różnych opcji edycyjnych takich jak zaznacz, kopiuj, wytnij czy wklej.

Gest ten lubi być często równoważny czynnościom VoiceOver wykonywanym z poziomu pokrętła. Jego magia polega na tym, iż bez uprzedniego wchodzenia w daną aplikację, uzyskujemy dostęp do pewnych jej opcji, często ukrytych gdzieś w interfejsie danej apki.

Innym gestem, który pełni dokładnie tę samą funkcję jest gest trzykrotnego dotknięcia jednym palcem. Do iOS 13 gesty te różniły się, natomiast teraz można stosować je zamiennie, również na Apple Watch. Dokładnie to samo uzyskujemy również poprzez mocniejsze naciśnięcie na ekran urządzenia, jednakże to dotyczy wyłącznie iPhone’ów z obsługą 3D Touch oraz zegarków Apple Watch z obsługą technologii siły nacisku na ekran Force touch, tyle że Force Touch zostało częściowo wyłączone wraz z pojawieniem się watchOS w wersji 7.0. Całkowicie, wraz z pojawieniem się systemu watchOS 8. Na iPhonie 6s, 7 i 8 (również na wariantach o większych rozmiarach ekranu) 3d Touch nadal działa, tak więc można korzystać.

Przycisk Home (Początek) a VoiceOver

Tu sytuacja wydaje się być nieco bardziej skomplikowana, gdyż wraz z pojawieniem się iPhone’a X w 2017 r., pozbyto się owego przycisku całkowicie, zastępując ów przycisk odpowiednimi gestami. Większość natomiast jego funkcji przejął przycisk Power (włącznik, przycisk boczny).

Fizyczny przycisk początek a jego wykorzystanie z VoiceOver

Przycisk ten był z nami w zasadzie od początku istnienia iUrządzeń, raz nieco zmieniając swoją formę, i to wyłącznie w iPhone’ach. Do iPhone’a 6s (w tym iPhone SE 1 generacji) mieliśmy fizyczny przycisk. iPhone 7, 8 oraz SE 2020 mają ów przycisk i jego funkcjonalność, ale jest on wirtualny, taki jakby udawany.:)

Funkcje jakie on spełnia to:

 • jednokrotne wciśnięcie – minimalizacja aplikacji i wyjście na ekran główny z aplikacjami, a także powrót na domyślny ekran z aplikacjami w przypadku, gdy przeszliśmy na inny. Wciśnięty na ekranie blokady bez uwierzytelnienia się za pomocą odcisku palca powoduje pojawienie się pola do wprowadzania kodu odblokowania urządzenia lub po prawidłowym uwierzytelnieniu przenosi z ekranu blokady na ekran z aplikacjami;
 • Dwukrotne wciśnięcie – na ekranie blokady wywołuje możliwość płatności Apple Pay, a na ekranie głównym lub w aplikacji otwiera pasek przełączania aplikacji, na którym znajdują się wszystkie ostatnio otwierane aplikacje;
 • trzykrotne wciśnięcie – wywołuje skrót dostępności (np. włączenie lub wyłączenie VoiceOver),
 • przytrzymanie – wywołuje asystenta głosowego Siri lub klasyczne sterowanie głosowe („Voice Control”).

Jest jeszcze jeden gest z udziałem przycisku, o którym warto wspomnieć. Mianowicie chodzi o dwukrotne tapnięcie w ów przycisk jednym palcem, jednak bez jego wciskania. Gest ten powoduje niejako ściągnięcie paska statusu z samej góry do połowy ekranu. Ma to niebagatelne znaczenie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sięgnąć górnej krawędzi urządzenia. W ten oto sposób mogą one normalnie korzystać z dobrodziejstw gestów w połączeniu z paskiem przez ok 10 sekund. Po tym czasie pasek wraca z powrotem na górę. Zsunięcie się paska jak i jego powrót na górę sygnalizowane są odpowiednim dźwiękiem. Dźwięk ten można usłyszeć. Jest on dostępny poniżej. Ale zanim, wspomnę tylko jeszcze tak pro forma, iż funkcja ta nazywa się „łatwy dostęp”. Dostępna jest ona w iPhone’ach z tym wirtualnym przyciskiem home, czyli 7, 8 oraz SE 2020. No dobrze. Teraz dźwięk.🙂

Mnie szczerze mówiąc owa funkcja irytuje, dlatego jak tylko odkryłem jak ją wyłączyć, natychmiast to zrobiłem. Domyślnie jest ona włączona i dobrze, bo to świadczy dobrze o Apple, który myśli o uniwersalnym projektowaniu i widać to nawet tu.

Funkcję wyłączamy wchodząc w ustawienia, dostępność, dotyk a tam wyłączamy przełącznik „łatwy dostęp”. I gotowe. Już nie będzie się ona przypadkowo aktywowała, w najmniej oczekiwanych momentach, negatywnie zaskakując.

Ustawienia, dostępność, dotyk. Kursor VoiceOver na przełączniku "łatwy dostęp", wyłączony.

Gesty VoiceOver dla iPhonów bez przycisku

 • aby wywołać funkcję „Przycisku Początek”, należy położyć palec u samego dołu ekranu (mniej więcej w połowie jego szerokości) i nie odrywając go przesuwać powoli w górę, aż do pojawienia się pierwszej wibracji. Po tejże należy palec oderwać. Gest ma zastosowanie również w przypadku odblokowywania telefonu, gdy chcemy z ekranu blokady przejść na właściwy ekran z aplikacjami;
 • aby wywołać pasek przełączania aplikacji, należy wykonać ten sam gest, jednak palec odrywamy dopiero po drugiej wibracji (mniej więcej w połowie ekranu);
 • to samo zastosowanie tyle że od góry ekranu mają gesty do przechodzenia zarówno do centrum sterowania, jak i powiadomień. Po oderwaniu palca po pierwszej wibracji idąc od góry ekranu, wywołujemy centrum sterowania. Po drugiej – centrum powiadomień;
 • płatność Apple Pay na ekranie blokady wywołujemy poprzez dwukrotne naciśnięcie bocznego przycisku (Power) oraz uwierzytelnieniu się przy pomocy Face ID,
 • aby włączyć / wyłączyć VoiceOver, przycisk Power wciskamy trzykrotnie;
 • aby wywołać asystenta głosowego Siri lub klasyczne sterowanie głosowe, należy przytrzymać przycisk boczny (Power).

Jak w takim razie wyłączyć taki telefon bez przycisku Home?

Należy jednocześnie wcisnąć i przytrzymać przycisk do zmniejszania lub zwiększania głośności oraz przycisk boczny i wybrać odpowiednią opcję `z menu zasilania.

To były wszystkie różnice między nowszymi a starszymi generacjami iPhone’a które mi się w tym momencie nasunęły, a zatem możemy już przejść do dalszej części wpisu.:)

Nie należy również zapominać o krótkim wciśnięciu przycisku bocznego. Pełni on tę samą funkcję, a zatem usypia / blokuje ekran naszego smartfona, jak również wybudza go, choć do wybudzenia wystarcza pojedyncze puknięcie jednym palcem w ekran uśpionego urządzenia.

Gesty VoiceOver dwupalcowe

Jednokrotne dotknięcie dwoma palcami

gest służący do wstrzymywania / wznawiania mowy VoiceOver, w tym odczytywania ciągłego, o czym później.

Dwukrotne dotknięcie dwoma palcami

Gest ten zwany jest „Magicznym stuknięciem” (ang: „Magic Tap”). Jest on bardzo uniwersalny i służy m.in do:

 • pauzowania i wznawiania odtwarzania multimediów (muzyki, podcastów, książek itp),
 • odbierania przychodzącego połączenia i zakańczania trwającego,
 • rozpoczynania / zatrzymywania funkcji dyktowanie tekstu, gdy pole edycyjne jest aktywne,
 • rozpoczynanie oraz kończenie nagrywania w aplikacji dyktafon,
 • wykonywanie zdjęcia w aplikacji aparat bez względu na to, gdzie znajduje się kursor,
 • rozpoczynanie, pauzowanie oraz wznawianie działania funkcji aplikacji zegar, takich jak minutnik i stoper.

Jak więc widzimy, zastosowań gestu jest dużo i może być on bardzo przydatny podczas codziennego korzystania z urządzeń mobilnych firmy Apple. Gest ten ma również ograniczone zastosowanie w przypadku Apple Watch. Możemy dzięki niemu odebrać/zakończyć połączenie, zatrzymać funkcję dyktowania tekstu, oraz wstrzymać / wznowić odtwarzanie multimediów (również tych odtwarzanych na iPhonie).

Niedawno odkryłem też, iż może być on przydatny w aplikacji Walkie Talkie. Jeśli z kimś rozmawiamy, zamiast przytrzymywać odpowiedni przycisk, stukamy dwukrotnie dwoma palcami i mówimy. Aby zakończyć, robimy dokładnie to samo.

Dwukrotne dotknięcie z przytrzymaniem ubogaca VoiceOver.

Pomocny gest, dzięki któremu możemy zaetykietować dany przycisk w interfejsie, gdy takowej etykiety nie posiada lub gdy jest ona dla nas nieczytelna, I choć od iOS 13 VoiceOver próbuje samodzielnie inteligentnie rozpoznawać zawartości przycisków i je nam opisywać, to jednak warto gest znać.

Po dwukrotnym dotknięciu dwoma palcami danego elementu z przytrzymaniem, usłyszymy charakterystyczny dźwięk VoiceOver dwu lub trzykrotnie, a następnie pojawi się nam pole edycyjne służące do nadania własnej etykiety. Zatwierdzamy klawiszem Return (w tym przypadku klawiszem „gotowe”) i… gotowe.🙂 Etykieta nadana. Na poniższym nagraniu prezentuję ów dźwięk.

Etykietowanie z VoiceOver

Trzykrotne tapnięcie

Jest to tzw. „Wybór rzeczy”. Umożliwia on wpisanie w pojawiające się pole edycyjne danej frazy – słowa lub jego części wg której chcemy szukać elementów na ekranie. Poniżej – pod polem wyszukiwania pojawia się lista wyników z elementami zawierającymi to daną frazę. Podwójne tapnięcie przenosi kursor VoiceOver do tej rzeczy, natomiast jeśli chcemy ją uaktywnić, gest podwójnego stuknięcia musimy wykonać ponownie.

Używanie tego gestu jest o tyle niekomfortowe, że jeśli mamy prezentowanych dużo treści na ekranie, oczekiwane rezultaty mogą nie pojawić się odrazu. Należy przewijać ekran trzema palcami w górę/dół, a następnie powtarzać całą operację.

Przesunięcie dwoma palcami w górę lub w dół –

gest umożliwiający odczytywanie ciągłe np. treści artykułu, przegląd elementów na ekranie. Przesunięcie w górę wywołuje odczyt całej zawartości ekranu, natomiast w dół – odczyt od miejsca gdzie stoi kursor VoiceOver.

Potarcie dwoma palcami

O tym geście jak się okazuje nie każdy wie, a jest to bardzo pomocny gest. Zastępuje on nam przycisk „wróć”, choć nie wszędzie działa. Jednak zamiast szukać owego przycisku, można po prostu potrzeć dwoma palcami ekran i odpowiednia czynność jest wykonywana.

Aby prawidłowo wykonać ten gest, należy ułożyć na ekranie obok siebie dwa palce i trzymając je razem, nimi energicznie pocierać. Wystarczą tak naprawdę trzy energiczne potarcia (np. prawo, lewo, prawo), dopóki nie usłyszymy charakterystycznego dźwięku VoiceOver. Jeśli słychać głuche puknięcie przywodzące na myśl ścianę, gest w danym momencie nie jest możliwy do wykonania. Jeśli wiemy, że jest możliwość powrotu ale gest nie działa, wówczas należy odnaleźć przycisk „wróć” i go aktywować. Gest również działa w przypadku, gdy chcemy się wycofać na stronie internetowej.

Pokrętło VoiceOver

Pokrętło VoiceOver jest niezbędnym gestem o jakim należy wiedzieć, jeśli chce się jakkolwiek mówić o dobrym wykorzystywaniu urządzeń z logiem jabłuszka. Zdarza się, iż ludzie albo wiedzą że w ogóle coś takiego jest, ale w sumie nigdy z tego nie korzystali i nie wiedzą jak się za to zabrać, albo co gorsza w ogóle o takiej funkcjonalności nie wiedzą; a to tak, jak gdyby wiedzieć że istnieje coś takiego jak jedzenie, ale nie bardzo wiedzieć jak smakuje, jak konsumować.

Pokrętło towarzyszy nam przy wielu różnych czynnościach takich jak:

 • nawigacja w tekście po wyrazach, znakach czy wierszach,
 • nawigacja na stronach internetowych po nagłówkach, łączach, tabelach i innych atrybutach stron internetowych,
 • regulacja różnych parametrów VoiceOver takich jak interpunkcja, głośność VoiceOver czy szybkość mowy,
 • edycja tekstu – wszelakie jego zaznaczanie, kopiowanie, wycinanie, wklejanie czy formatowanie,
 • szybkie wyszukiwanie błędnie zapisanych słów tekście czy też szybkie zastępowanie tekstu ikonami emoji,
 • przełączanie wyjścia audio VoiceOver między naszym urządzeniem a głośnikiem bezprzewodowym, czyli to gdzie słyszalny jest VoiceOver,
 • powiększanie zawartości zdjęć lub obszaru map;
 • nie zapominajmy również o czynnościach VoiceOver, które de facto również wykonujemy z poziomu pokrętła.😂

Jak więc widzimy, zastosowań pokrętła jest naprawdę wiele, a przykłady można by jeszcze mnożyć. Grzechem byłoby zatem nie wykorzystywać drzemiącego w nim potencjału.

Jak zatem zacząć przygodę z pokrętłem VoiceOver?

Aby wiedzieć w ogóle co mamy do dyspozycji w jego ramach, należy udać się do ustawień, dostępności, VoiceOver, a następnie tam wybrać pokrętło. Do wyboru mamy naprawdę mnóstwo opcji – od znaków, wyrazów czy wierszy, poprzez różne metody wprowadzania tekstu z VoiceOver, a także przeróżne metody nawigacji, jak również parametry mowy. Jeśli przy danym parametrze VoiceOver ogłasza „zaznaczone” oznacza to, iż dana rzecz na pokrętle będzie pojawiała się, gdy tylko będzie ona w danej sytuacji niezbędna. Możemy również kontrolować kolejność elementów, w jakiej będą one prezentowane. Obok każdego elementu mamy do dyspozycji przycisk „przestaw”, po którego przytrzymaniu i przeciąganiu palcem w górę lub w dół bez jego odrywania, możemy owe elementy między sobą przemieszczać.

Używanie gestu pokrętła VoiceOver

Teorii odnośnie. wykonywania gestu jest wiele. Jedne bardziej, inne mniej męczące dla nadgarstka. Ja podam ten sposób, który wg mnie sprawdza się najlepiej.

Należy wykorzystać dwa palce obok siebie na ekranie, dokładnie jak przy geście potarcia ekranu, o którym wyżej. Ja do obu tych gestów używam palców wskazującego i środkowego, gdyż wg mnie jest po prostu najwygodniej.

W przeciwieństwie do tamtego gestu, tu nie kładziemy palców, ale przygotowujemy je do natarcia na ekran.:)

Równocześnie przykładamy oba a w zasadzie muskamy ekran, i w tym samym czasie jeden palec cofamy do tyłu lekko zginając, drugi lekko prostujemy, choć w zasadzie ten drugi pełni rolę bardziej asekuracyjną. Jest taka zasada, iż jeżeli kręcimy pokrętłem w prawo, palec środkowy gra główną rolę zginając się, natomiast jeśli w lewo – wskazujący, a środkowy go tylko asekuruje, stanowi lekkie podparcie. Jeśli gest został wykonany poprawnie, VoiceOver oznajmi to dźwiękiem oraz odpowiednim komunikatem głosowym mówiącym o aktualnie wybranym parametrze.

Poniższe nagranie przedstawia ów proces.

Pokrętło VoiceOver

Kontekstowość pokrętła VoiceOver, zmiana wartości jego parametru

Nie jest tak, iż wszystkie parametry pokrętła mamy zawsze do dyspozycji. To które z nich są aktualnie dostępne zależy od tego jak w danym momencie wykorzystujemy urządzenie oraz gdzie w danej chwili znajduje się kursor VoiceOver.

Przykładowo: jeśli kursor będzie znajdował się na pasku statusu lub ekranie blokady, do dyspozycji będziemy mieli bardzo podstawowe parametry takie jak znaki, wyrazy, szybkość mówienia, język czy nagłówki. Dopiero jeśli znajdziemy się w tekście, w którym będą obecne łącza lub na stronie internetowej gdzie takowe będą, dopiero wówczas one nam się na pokrętle pojawią wraz z innymi niezbędnymi atrybutami, właściwymi dla strony internetowej. Jeśli natomiast kursor będzie znajdował się w polu edycyjnym, na pokrętle pojawi się parametr edycja. Jeśli nasze urządzenie będzie połączone z jakimkolwiek głośnikiem bezprzewodowym, wówczas pojawi się nam parametr „wyjście audio”, umożliwiający przełączenie wyjścia, z którego będziemy słyszeć VoiceOver’a.

Warto jeszcze zatrzymać się nieco dłużej przy edycji, gdyż ona też jest mocno kontekstowa i to co aktualnie robimy z tekstem, w dużej mierze wpływa na pojawiające się nam opcje przy parametrze edycji.

Dopóki posługując się pokrętłem nie zaznaczymy całości lub fragmentu tekstu, dopóty nie pojawią się nam opcje dot. kopiowania i wycinania. Dopóki nie skopiujemy lub nie wytniemy treści do schowka, na pokrętle nie pojawi się możliwość wklejenia tekstu. Jeśli natomiast tekst nie będzie tekstem umożliwiającym jego formatowanie (np. notatki czy mail), parametr edycji nie będzie umożliwiał nam ustawianie pogrubienia, wcięć, zmiany czcionki itp.

Jak więc widać, pokrętło jest bardzo kontekstowym acz bardzo potrzebnym i dającym bardzo szerokie możliwości obsługi iUrządzeń narzędziem, dla osób niewidomych. W gwoli przypomnienia: parametry wybieramy kręcąc pokrętłem w prawo lub w lewo, natomiast jego konkretne opcje (wartości) jednym palcem w górę / w dół.

No dobrze. Pokrętło mamy już za sobą. Teraz przechodzimy do dalszych gestów – trój i czteropalczastych.

Gesty trójpalczaste

Gest jednokrotnego dotknięcia trzema palcami

jest to gest, który ma dość dużo zastosowań:

 • podaje położenie konkretnego elementu na ekranie,
 • podaje instrukcje dot. używania danej rzeczy na ekranie (podpowiedzi VoiceOver),
 • podaje podsumowanie (statystykę) strony internetowej – ilość łączy, nagłówków itp. na stronie,
 • podaje formatowanie tekstu, jeśli takowe jest dostępne w tekście obsługującym formatowanie treści.

Pozostałe stuknięcia trzema palcami

 • dwukrotne stuknięcie – przełącza wyciszenie mowy VoiceOver,
 • trzykrotne stuknięcie – włącza lub wyłącza kurtynę ekranową VoiceOver,
 • czterokrotne stuknięcie – kopiuje ostatnio wypowiedzianą treść VoiceOver do schowka jako tekst, który potem sobie można wkleić gdziekolwiek się chce.

Trójpalczaste gesty przesuwne

służą do przewijania zawartości ekranu, wywoływania centrum powiadomień, centrum sterowania, a na ekranie głównym wyszukiwarki Spotlight. Oto ich lista z wyjaśnieniem:

 • przesunięcie w górę lub w dół np. na stronie internetowej, w ustawieniach, kontaktach czy na liście ostatnich połączeń – przewinięcie zawartości ekranu o kolejne pozycje,
 • wykonanie tychże na pasku statusu – aktywuje centrum sterowania lub powiadomień. W dół – powiadomienia, w górę – centrum sterowania;
 • przesunięcie trzema palcami w dół na ekranie głównym z aplikacjami – aktywuje wyszukiwarkę Spotlight,
 • przesunięcie na głównym ekranie w prawo/lewo – przełączanie się między kolejnymi ekranami z aplikacjami, w tym na ekran widgetów lub biblioteki aplikacji (od iOS 14).

Gesty z użyciem czterech palców

Gestów tych jest stosunkowo niewiele, a są to:

 • jednokrotne stuknięcie czterema palcami u góry lub u dołu ekranu – przenosi kursor VoiceOver na pierwszy lub ostatni element na ekranie,
 • dwukrotne stuknięcie czterema palcami – uruchamia pomoc (samouczek) VoiceOver. Tu możemy ćwiczyć wszystkie gesty w praktyce, otrzymując objaśnienia VoiceOver dot. każdego gestu. Niektóre z nich moim zdaniem nie są zbyt dokładne i można by instrukcje lepiej dopracować;
 • przesunięcie w prawo lub w lewo – przełączanie się między aktywnymi aplikacjami. Gest nie działa na głównym ekranie, należy go wykonywać będąc w danej aplikacji, aby przełączyć się na inną.

Zmiana gestów domyślnych na własne

Owszem, mamy takową możliwość. Możemy tego dokonać wchodząc w ustawienia, dostępność, VoiceOver, a następnie polecenia.

Mamy tam do dyspozycji takie sekcje jak: wszystkie polecenia, gesty (dotyk), skróty klawiszowe, pismo ręczne oraz wejście ekranu Braille’a, gdzie możemy dokonywać zmian poleceń domyślnych na własne oraz przypisywać inne dostępne wolnym gestom.

Gdybyśmy coś popsuli, zawsze możemy wyzerować polecenia, gdyż również i ta opcja pod wyżej wymienionymi sekcjami istnieje.

Zrzut ekranu prezentujący ustawienia poleceń VoiceOver

Tytułem podsumowania

Mam nadzieję iż niniejszy wpis na coś się przydał, że każdy z was wziął coś zeń dla siebie. Na początku gdy pomysł pojawił mi się w głowie, a było to dość dawno, miałem zamiar wymienić wyłącznie gesty niezbędne, użyteczne, poprawiające komfort wraz z opisem sytuacji w których mogłyby one być przydatnymi, jednak po namyśle zdecydowałem się sporządzić cały wykaz. Wszak blog jest pisany dla wszystkich a nie dla wybranych.:)

Na sam koniec proszę was o to, abyście podzielili się ze mną w komentarzach tymi gestami, które wydały się wam zupełnie nowe, jak i tymi o których niby słyszeliście, ale z jakichś powodów ich nie wykorzystywaliście. Mam nadzieję, że teraz to się nieco zmieni i że przyczyniłem się choć trochę do zwiększenia waszej efektywności w wykorzystywaniu waszych urządzeń w codzienności.

Jeśli coś będzie wymagało doprecyzowania czy to w komentarzu czy w osobnym wpisie, również piszcie śmiało; a tym czasem trzymajcie się, do następnego razu mam nadzieję w nie aż tak odległym czasie.:)

18 odpowiedzi na “gesty VoiceOver, czyli o efektywnym wykorzystaniu mobilnych urządzeń Apple z tymże czytnikiem ekranu”

Trzeba Maćku informować, nawet o tej nieszczęsnej eksploracji prawo/ lewo. Ja jako zupełny laik przy początkach z moim pierwszym Iphonem 4s nawet nie wiedziałem, że takowa istnieje.

Otóż właśnie to. Dlatego postanowiłem zawrzeć wszystko co mi do głowy przyszło i co sprawdziłem, bo ostatnio na grupie przykładowo… No cóż. O paru oczywistych gestach nie wiedziano, dlatego też nic mi nie pozostało, jak uświadamiać, z czego niezwykle się cieszę.😁😂

Ja np. sam dodałem dla własnych potrzeb dwa gesty: Żeby wyjść skądkolwiek na ekran główny to przesuwam dwa palce od prawej do lewej. A żeby wejść do otwartych aplikacji to przesuwam dwa palce od lewej do prawej. I jako ciekawostkę wam powiem że jeżeli ustawimy i te gesty i inne podstawowe opcje voiceovera na jednym iPhonie to one pokazują się również na drugim.

Tak, gdyż wszelkie ustawienia VoiceOver dokonane na jednym iPhonie synchronizują się po iCloud między urządzeniami, czyli na wszystkich wprowadzane są zmiany. Gesty, profile czynności, interpunkcji. Etykiety nadane nieopisanym przyciskom w aplikacjach zdaje się że też. Szkoda tylko że VoiceOver na Macu nie bierze tego co może. Trzeba z osobna ustawiać na komputerze. No chyba że te z procesorem m1 to robią. Nie wiem niestety. Nie mam jak tego sprawdzić.:(
Hmm ciekawe założenie co do twoich stworzonych gestów. Skoro tak lubisz i tak czujesz, to dobrze.:) Dla mnie np. fajnie się obsługuje iPhone’a bez przycisku tymi domyślnymi gestami, ale fajnie że Apple daje użytkownikom możliwość personalizacji gestów.

Ej, ale w wypadku potarcia starczy przesuięcie tylko 2 razy, w tę i z powrotem. Przynajmniej wtedy, gdy trze się z boku na bok.

W większości przypadków rzeczywiście tak, ale zdarza się, że jednak trzeba jeszcze raz machnąć, dlatego częściej ja tak ten gest stosuję i tak z rozpędu napisałem, po prostu przekłuwając jednoczesne stosowanie gestu z myśleniem w treść.:D

Chociaż moje doświadczenie własne, jak i na podstawie szkoleń ludzi jest takie, że na samym początku nauki gdy jeszcze brak wprawy, lepiej jest sobie ten dodatkowy raz machnąć. Na nieco późniejszym etapie jak już się ma tę pewność wykonywania w palcach, robi się je wystarczająco szybko. Na tyle szybko i sprawnie, że można sobie pozwolić na machanie dwa razy i elegancko już wchodzi.🙂

Chodzi ci o ten gest, który powoduje ściągnięcie paska statusu mniej więcej do połowy ekranu?
Istnieje prawdopodobieństwo, że mogłem faktycznie przeoczyć. Sprawdzę to i w wolnej chwili uzupełnię.
Nawet jeśli o nim nie nadmieniłem, to napewno o nim myślałem a potem w trakcie pisania gdzieś zawieruszyłem. Dzięki w każdym razie za zwrócenie na to uwagi.🙂
Mam nadzieję że już niczego więcej nie zgubiłem, a jeśli tak, to śmiało zgłaszać. Będę uzupełniać.:)

Dzięki ogromne Zuza. Już zaktualizowane. Jest po liście zastosowań przycisku początek, a przed nagłówkiem dot. gestów bez przycisku.
Raz jeszcze wielkie dzięki.

Słuchajcie, zauważyłam na Watchu taką niefajną rzecz, że nie zawsze da się odebrać połączenie dwupalczastym, podwujnym stuknięciem. Po prostu nie reaguje. Czy ktoś też może tak ma?

Nawet jeśli najpierw normalnie pukniesz w powiadomienie i gdy VoiceOver je odczyta? Ciekawa sprawa. Ja niestety rzadko odbieram na Watchu czy dzwonię z niego, ale zdaje się, że jak już to robie, to że zawsze dwutap działa.

Nawet dzisiaj mi za diabła nie chciało odebrać. Musiałam przejść do odbierz i po prostu w to stuknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

EltenLink

%d bloggers like this: