Kategorie
macOS Wszystkie wpisy

Szybka zmiana układu klawiatury w systemie macOS

Dziś na grupie Dostępne Apple pojawiło się pytanie od jednego z jej członków o to, jak szybko przełączać się między wcześniej wybranymi układami klawiatury. Już na grupie udzieliłem mam nadzieję wyczerpującej odpowiedzi, a teraz śpieszę się nią podzielić tu.🙂

Pewien skrót receptą na zmianę układu klawiatury

Aby szybko przełączyć się między wcześniej dodanymi do systemu układami klawiatury, należy użyć jednego z dwóch poniższych skrótów klawiatury, z naciskiem na ten pierwszy:

  • Ctrl+Spacja – przełącza do poprzedniego układu,
  • CTRL+OPT+Spacja – przełącza do następnego układu.

Dlaczego ten pierwszy? Co z tym drugim jest nie tak?

Jak zapewne zauważyliście, na drugi skrót składają się m.in klawisze CTRL+OPT, czyli tak naprawdę klawisz modyfikujący VoiceOver. W połączeniu z klawiszem Spacji powoduje, iż zatwierdzany jest aktualnie podświetlony przez kursor element na ekranie, a przecież nie o to nam chodzi. Nam chodzi o układ klawiatury a nie o to, ażeby bezsensownie klikać w co popadnie.🙂

Hmm to może zmiana domyślnego klawisza modyfikującego VoiceOver?

Owszem jest to możliwe w aplikacji Narzędzie VoiceOver, jednak nie zalecałbym tego. W mojej opinii domyślne ustawienie czyni pracę na Macu przy użyciu VoiceOver znacznie bardziej ergonomiczną. Dlaczego?

Są skróty, które wymagają naciśnięcia CMD+OPT+CTRL, czyli wszystkich trzech na lewo od Spacji, czasem z domieszką Shifta. Wyobraźmy sobie teraz co stałoby się, gdybyśmy musieli zamiast CTRL+OPT naciskać Capslock. Fajna gimnastyka. Nie?😂 Nie wiem czy dla zmiany układu klawiatury ta gra jest warta świeczki.

No dobra, ale co jeśli skrót klawiatury nie działa?

W takim wypadku należy udać się do preferencji systemowych a tam odnaleźć sekcję „Klawiatura”.

Sekcja ta dzieli się na pięć podsekcji: klawiatura, tekst, skróty, źródła wprowadzania oraz dyktowanie. Nas interesuje ta trzecia – skróty, którą wybieramy (VoiceOver+Spacja) i z szybką nawigacją podążamy dalej w prawo.

Tu drobna uwaga!

Gdyby zdarzyło się tak, że podczas przemieszczania się z szybką nawigacją VoiceOver zamiast podążać bez zaznaczania kolejnych sekcji jednak je zaznacza, należy cofnąć się do sekcji skrótów i stamtąd przejść klawiszem Tab. Wówczas będziemy mieć pewność, że znajdziemy się we właściwym miejscu.

Obszar tej części preferencji składa się z dwóch tabel. Pierwsza z nich to kategorie skrótów, natomiast druga to skróty przypisane do danej ich kategorii. Muszę niestety przyznać, iż w najnowszej wersji systemu macOS Big Sur tabelka kategorii nie jest zbyt intuicyjna z VoiceOver, jeśli chodzi o poruszanie się z szybką nawigacją w którąkolwiek stronę. Tu proponowałbym najlepiej poruszać się bez nawigacji, po prostu przemieszczając się strzałką w dół.

Kategorii mamy dziewięć. Nas interesuje ta oznajmiana przez VoiceOver jako „Źródła wprowadzania”. Gdy VoiceOver nam ją oznajmi, możemy śmiało przejść (już z szybką nawigacją) w prawo do tabelki skrótów wybranej kategorii. Najpierw jednak należy jeszcze wyjść z interakcji z obszarem tabeli kategorii. Możemy tam również się dostać z użyciem klawisza Tab. To tak w ramach dokarmiania nawyków nabytych z Windowsa.:D

Kiedy znajdziemy się w tabelce ze skrótami, upewniamy się czy przy skrócie CTRL+Spacja pole wyboru jest zaznaczone. Jeśli tak, wszystko jest w porządku. Jeśli nie, wchodzimy w interakcję z komórką tabeli odpowiadającą danemu skrótowi i tam skrótem VoiceOver+Spacja zaznaczamy pole wyboru. Od tego momentu powinno wszystko działać jak należy. Zamykamy preferencje (CMD+Q) i gotowe.

Preferencje klawiatury w systemie macOS. Sekcja źródła wprowadzania a w niej skróty do zmiany układu klawiatury.

A propos preferencji – mały, szybki trick

Czy wiedzieliście, że do preferencji systemowych czy raczej do konkretnych ich sekcji można dostać się szybciej, bez przedzierania się przez menu Apple, używania docka, tudzież wyszukiwania w Spotlight?

Ano można tego dokonać naciskając klawisz OPT oraz klawisze funkcyjne f1-f12. Oto ich lista:

  • OPT+F1 lub F2 – preferencje monitorów.
  • OPT+F3 – preferencje Mission Control.
  • OPT+F5 lub F6 – preferencje klawiatury, o których mowa w niniejszym wpisie.:)
  • OPT+F10, F11 lub F12 – preferencje dźwięku.

Jak można zauważyć, klawisze F1-F12 sterują naszym sprzętem (jasnością ekranu, klawiatury, głośnością dźwięku itd). Klawisz OPT odpowiada właśnie za preferencje tychże.

A klawisz Shift?

No właśnie. Tu i klawisz Shift ma swoją wielką misję do spełnienia. Odpowiada on mianowicie za regulację wyżej wymienionych parametrów, jednak na mniejszą skalę. Jeśli przykładowo zwiększamy lub zmniejszamy głośność przy pomocy F11 czy F12, wartość zmienia się co ok 10%. Jeśli natomiast do powyższego dodamy Shift, zmiana będzie minimalna, co ok 1, 2%.

Celowo nie nadmieniłem dotychczas o klawiszu FN z uwagi, iż domyślnie w systemie macOS klawisze F1-F12 pełnią funkcję klawiszy sprzętowych a nie funkcyjnych, jak ma to miejsce w systemie Windows. Jeśli natomiast dokonaliśmy zmian w sekcji klawiatury przestawiając ich rolę na klawisze funkcyjne, do wszystkich powyższych skrótów dodajemy klawisz FN.

Ufam, iż niniejszy wpis komuś na cokolwiek się przyda. Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania, zapraszam tradycyjnie do sekcji komentarzy.:) Dajcie również proszę znać, jeśli chcecie abym popełnił wpis o przeglądaniu i wstawianiu ikon emoji na Macu przy współpracy z VoiceOver. Rzecz prosta i fajna, ale jeśli nieoczywista, piszcie.

A na deser podrzucam wam wpisy nt. gestów oraz eksploracji z VoiceOver na mobilnych urządzeniach Apple. Wszak nie wolno o nich zapominać; nigdy i pod żadnym pozorem.🙂

To tyle ode mnie. Trzymajcie się, do następnego wpisu.

4 odpowiedzi na “Szybka zmiana układu klawiatury w systemie macOS”

No i mamy pierwszego ochotnika na przepyszne, smaczne, chrupiące emoji.😂 Ktoś jeszcze?
A zatem być może wrzucę, ale najpierw prawdopodobnie inny wpis, który gdzieś tam po cichutku w przestworzach WordPressa się robi.🙂

Bardzo to Arku twórcze. A możesz uzasadnić swoje twierdzenie?🙂Chciałbym się odnieść, tylko póki co nie mam do czego.:D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

EltenLink

%d bloggers like this: