Kategorie
iOS macOS Sprzęt, usługi, akcesoria watchOS Wszystkie wpisy

Wiadomości iMessage czyli konflikt interesów podczas rozmowy telefonicznej

Zdarzyło się nie raz i nie dwa, że podczas prowadzonych przez siebie szkoleń z obsługi czy to iPhone’a, czy to Maca, potrzebowałem swoim kursantom wysłać wiadomość iMessage czy to do celów treningowych, czy po prostu wysłać tą drogą link. Jakże wielki był mój niesmak gdy okazywało się, iż wysłana wiadomość zamiast iMessage, jest zwykłym smsem. Odbierać normalnie iMessage mogłem, natomiast nie zawsze byłem w stanie wysłać taką wiadomość.

Czytając dalej dowiesz się:

Wiadomość iMessage a ten niepożądany stan rzeczy

Najprościej rzecz ujmując, podczas połączenia telefonicznego natężenie ruchu komunikacyjnego wychodzącego z urządzenia jest tak duże, iż iPhone myśli, że wysłanie wiadomości iMessage nie jest możliwe. Dlatego też wysyła tekst jako wiadomość sms najmniejszym możliwym kosztem do tego stopnia, iż linki przekazywane w takich wiadomościach nie są sformatowane jako łącza, ale idą czystym, niesformatowanym tekstem, co powoduje, iż owe łącza zawarte w takich wiadomościach są bezużyteczne, gdyż nie będąc odnośnikami, nie mogą spełniać swojej funkcji.

Inaczej mówiąc: jeśli w takiej wiadomości przesyła się link do artykułu, klikanie w taki niesformatowany odnośnik absolutnie nic nam nie da – po prostu nie otworzy się strona do której on prowadzi.

Urządzenie rzeczywiście wysyła taką Wiadomość najtańszym kosztem, po linii najmniejszego oporu. Dlaczego tak sądzę? Pamiętajmy, iż przesyłanie linków w zwykłej wiadomości sms jest wykonalne. iPhone przekształca zwykły Tekst na łącze, , dzięki czemu jest w ogóle możliwe otwarcie takowego odnośnika. W omawianym dziś przypadku jednak niestety nie wchodzi to w rachubę.

No dobrze. Tak więc jak temu zaradzić?

Opcja „wyślij jako SMS” zasadniczo powoduje ów problem, gdyż jest to swego rodzaju przyzwolenie iPhone’owi na wysłanie wiadomości SMS gdy to tylko możliwe. Skoro urządzenie myśli, iż powinien wysłać SMS zamiast wiadomości iMessage i ma na to zgodę w ustawieniach, robi to, mimo że technicznie jest w stanie wysłać iMessage.

Aby zmienić ten stan rzeczy, udajemy się do ustawień, następnie wchodzimy w wiadomości a tam wyłączamy opcję „wyślij jako SMS”. Opcja może i przydatna, gdyż nie raz są sytuacje, iż nasz odbiorca jest poza zasięgiem sieci o wystarczającej przepustowości by iMessage odebrać lub co gorsza z jakichś sobie znanych przyczyn wyłącza transmisję danych komórkowych, co skutkuje tym, iż takiej wiadomości od nas nie dostanie, dopóki nie będzie mieć dostępu do internetu czy to komórkowego, czy wifi, jednak jak widać na omawianym przykładzie, czasami opcja ta może powodować problemy a człowiek zastanawia się dlaczego tak jest.

Poniższy zrzut ekranu odzwierciedla wizualnie prawidłowe ustawienie.

Zrzut ekranu przedstawiający prawidłowe ustawienie opcji "Wyślij jako SMS"

W tym miejscu pragnę nadmienić, iż problem ten udało mi się ostatecznie wyizolować i rozwiązać dzięki uprzejmości i cierpliwości jednego ze starszych techników wsparcia technicznego Apple. Rozmawialiśmy co prawda w zupełnie innej sprawie, jednakże pod koniec rozmowy gdy pan zapytał grzecznościowo czy mam jeszcze jakieś dodatkowe pytania, ja ośmieliłem się skorzystać z okazji.:)

Wiedz drogi Adrianie (jeśli kiedykolwiek przypadkiem natkniesz się na ten wpis), że jestem ci za to niezmiernie wdzięczny. Przynajmniej inni dzięki temu się dowiedzieli co i jak.🙂

No dobra. Sam na to wpadłem, ale po pierwsze czas, a po drugie potem pan Adrian z jednej strony fachowo, z drugiej zaś prosto usystematyzował mi to co odkryłem.

No dobrze. Opcja „wyślij jako SMS” wyłączona i co dalej?

Jeśli zdarzyłoby się tak, że z różnych przyczyn nasza wiadomość iMessage nie dochodzi a jest ona pilna, możemy ręcznie wywołać jej przekształcenie na wiadomość sms. Jest to dziecinnie proste. W tym celu ustawiamy się kursorem VoiceOver na danej wiadomości w danej rozmowie. Następnie na pokrętle gestem przesunięcia jednego palca w górę/dół wybieramy czynność oznajmianą nam przez VoiceOver jako „wyślij jako SMS” i zatwierdzamy ją dwókrotnym puknięciem.

Voila! Taka wiadomość zostanie wysłana jako wiadomość SMS. Ta iMessage również, ale w stosownym czasie, gdy odbiorca odzyska dostęp do sieci. Treść co prawda zduplikuje się (bo przyjdzie w dwóch wiadomościach), ale przynajmniej będzie ta pewność, że ona doszła.:)

Ufam, iż niniejszy wpis przydał się komukolwiek na cokolwiek, że będzie po prostu służył. Piszcie proszę w kometarzach jakie tematy powinienem poruszyć, na jakie pytania odpowiedzieć. Zapewniam, że gdy mi tylko czas pozwoli, ja to napewno zrobię. Tym czasem pozdrawiam was promiennie. Do następnego wpisu.😂

13 odpowiedzi na “Wiadomości iMessage czyli konflikt interesów podczas rozmowy telefonicznej”

Ale to bez sensu. Przecież linki ze zwykłych wiadomości SMS takoż można otwierać. :O

Normalnie tak, ale podczas rozmowy telefonicznej wiadomość jest tak prasowana, że likwiduje się formatowanie łączy. Niestety.

Szkoda, że tu niema mojego znajomka, od którego Imessage w ogóle nie dochodzą do nikogo. Jak wyłączył smsy dochodzą normalnie.

No właśnie… jak widać na tym przykładzie opcja może i pożyteczna i często się sprawdza, ale jak już nie działa, to powoduje tego typu nieprzyjemne komplikacje.😒

A potem się dziwię, że ludzie bezsensownie zamiast opcji wysyłki jako sms, wyłączają całkowicie iMessage. Teraz już przynajmniej rozumiem dlaczego. Ze dwie osoby u nnie w rodzinie tak zrobiły. Dzięki Misiek za przykład znajomego.

Zaraz, jak to jest właściwie? Bo można owszem SMSy wyłączyć, ale iMessage przecież nie są chyba przeznaczone dla osób z Androidem? Czy ja coś źle rozumiem? Do mojej mamy, która ma Androida, zawsze idzie jako SMS i jeśli to sobie wyłączę, to po prostu do niej nic nie wyślę.

Nie nie.:) Funkcja „wyślij jako sms” dotyczy wyłącznie wiadomości iMessage, tzn. jeśli z jakichś przyczyn do drugiego użytkownika jabłuszka nie jest możliwe w danym momencie wysłanie iMessage, wysyłana jest wiadomość jako sms. Do androidów czy tam innych niejabłkowych tak czy inaczej wysyła się sms i tak szczerze mówiąc, nawet wyłączyć się tego nie da, bo jak niby całkowicie chcesz wyłączyć wysyłkę smsów?😂iMessage jest tak naprawdę opcjonalne, acz domyślnie włączane (w odniesieniu do jabłek oczywiście).🙂

U mnie wyłączyć SMSy można bardzo prosto. Nie mówiłam Ci? Wyłączamy dane mobilne i koniec, nic nie przyjdzie. 😀

Ale jak? Niemożliwe. MMSy to ja rozumiem, bo rzeczywiście to tak działa że bez danych MMS nie przyjdzie. Ale że SMS?😲🤔Chociaż ja zasadniczo nie wyłączam danych, tak więc nawet tego sprawdzić nie mam jak.🙂

Co nie zmienia faktu, że nie przychodzą wtedy i koniec. Parę już razy tak opiernicz dostałam, że nie odpisuję, a ja mówię, nie było żadnych SMSów. Włączam, wszystkie przychodzą na raz. SMSy, nie iMessage, żeby nie było wątpliwości.

Mnie już nie dziwi, że coś jest dziwne, bo ciągle jakieś dziwne jazdy ze sprzętem mam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

EltenLink

%d bloggers like this: