Kategorie
iOS macOS Wszystkie wpisy

Niespójność identyfikatorów iMessage i FaceTime podczas komunikacji przy pomocy różnych urządzeń Apple

W poprzednim wpisie skupiałem się na rozwiązaniu problemu z wysyłaniem wiadomości iMessage podczas rozmowy telefonicznej. W niniejszym natomiast wezmę na warsztat bałagan komunikacyjny wynikający z różnych ustawień identyfikatorów iMessage oraz FaceTime na urządzeniach Apple. Pod pojęciem identyfikator należy rozumieć zarówno numer telefonu, jak i email, za pomocą którego przedstawiamy się rozmówcy po drugiej stronie.

Tak; dobrze zrozumieliście. Możemy komunikować się poprzez iMessage czy FaceTime nie tylko przy pomocy numeru telefonu, ale także maila – zarówno naszego Apple ID, jak i innego dowolnego maila czy drugiego numeru telefonu dodanego do konta Apple ID. Komunikacja ta odbywa się przez internet. Jeśli wiecie co to WhatsApp, Signal czy Messenger, doskonale będziecie wiedzieli o czym mowa.:)

Czytając dalej dowiesz się:

Skąd zatem owe różnice

Nie do końca wiem skąd się one biorą, natomiast z własnego doświadczenia a także od innych użytkowników wiem, że takowe są. Zdarzają się najczęściej podczas:

  • zmiany urządzenia,
  • zakupu kolejnego innego urządzenia,
  • zmiany numeru telefonu.

Co zatem należy mieć na uwadze? Jak nad tym wszystkim zapanować?

Cała rzecz polega na zmianie odpowiednich ustawień. Na iPhonie/iPadzie dokonujemy tego wchodząc w ustawienia a następnie w FaceTime lub Wiadomości, w zależności od tego jakich zmian chcemy dokonać.. Na Macu natomiast uruchamiamy aplikację, której zmiany mają dotyczyć, a następnie dokonujemy tychże w jej preferencjach. W dalszej części wpisu postaram się podać dokładniejsze instrukcje. Do dzieła zatem!:)

Zmiany ustawień wiadomości iMessage w systemie iOS

W systemie iOS lub iPadOS udajemy się do ustawień. Następnie wchodzimy w sekcję wiadomości. Tam odnajdujemy opcję „wysyłka/odbiór”. Po wejściu w opcję ukazuje się nam lista naszych numerów telefonu oraz maili (w tym Apple ID) dodanych do konta Apple. Jeśli adres email czy nr telefonu jest ogłaszany przez VoiceOver jako „zaznaczone” oznacza to, że odbieranie wiadomości iMessage na dany telefon/mail jest możliwe. Jeśli dany telefon czy mail odznaczymy, wiadomości nań nie będą przychodziły.

Obok możliwości zdecydowania na które z naszych danych kontaktowych będą wiadomości przychodziły, możemy również określić, jakimi danymi my się będziemy identyfikować. Pomoże nam w tym nagłówek poniżej „rozpoczynaj nowe rozmowy z”. Tu właśnie wybieramy ów identyfikator. Aktualnie wybrany VoiceOver ogłasza jako „zaznaczone”.

Zrzut ekranu przedstawiający widok ustawień wiadomości w systemie Apple iOS.

Ustawienia Apple FaceTime dla iOS

Tu również wchodzimy w ustawienia, FaceTime, jednak sprawa ma się nieco inaczej, gdyż nie ma tu żadnego przycisku dzięki któremu możemy zagłębić się w dalsze ustawienia, ale cała ta sekcja dzieli się na poszczególne podsekcje przy pomocy nagłówków. Owe nagłówki to „twój adres i numer telefonu w FaceTime” a także „ID dzwoniącego”.

Nazwy nagłówków mówią same za siebie, tak więc myślę, iż dodatkowy komentarz co do ich przeznaczenia jest zbędny. Nadmienię tylko, iż pod pierwszym z nich również decydujemy o tym, które adresy mailowe lub numery telefonu są włączone dla FaceTime; pod drugim określamy ID dzwoniącego, gdzie tylko jedna opcja jest możliwa do wyboru. VoiceOver i w tym wypadku ogłasza aktualny wybór komunikatem „zaznaczone”.

System iOS mamy już za sobą, tak więc przechodzimy dalej, do systemu macOS.

System Apple macOS a wiadomości iMessage

Jak już wspomniałem wyżej, aby tu dokonać zmiany ustawień, należy uruchomić aplikację wiadomości na Macu. Tak więc odpalamy aplikację i przechodzimy do jej preferencji (najlepiej skrótem klawiaturowym CMD+, [przecinek]). Po wejściu w preferencje naszym VoiceOverom ukazują się preferencje ogólne, które nas w tym momencie nie interesują. Interesuje nas za to zakładka 'iMessage”. Aby ją wybrać, udajemy się z szybką nawigacją w lewo do paska narzędzi, z którym następnie wchodzimy w interakcję (VoiceOver+Shift+strzałka w dół). Tam mamy dwa przyciski – „ogólne” oraz „iMessage”. Skrótem VoiceOver +Spacja wybieramy tę drugą opcję a następnie wychodzimy z interakcji z paskiem narzędzi wciskając VoiceOver+Shift+strzałka w górę.

Teraz ukazuje się nam zupełnie inny widok – dwie podsekcje, z których ma być wybrana ta podpisana jako „ustawienia”. VoiceOver powinien oznajmić: „Ustawienia zaznaczone tabulator, 1 z 2”. Jeśli tak jest, podążamy w prawo, dochodząc do elementu „Twój adres email lub numer telefonu w Wiadomościach:”. Tu (jak w przypadku iOS) również mamy listę numerów telefonu i emaili dodanych do konta Apple ID. Również i tu VoiceOver odczytuje dane kontaktowe włączone dla iMessage jako zaznaczone.

Kolejna kwestia która nas interesuje, to „Rozpoczynaj nowe rozmowy z:”. Idąc w prawo natrafimy na to, a idąc dalej napotkamy przycisk menu podręcznego. Przycisk ten będzie odzwierciedlał aktualnie wybrany numer lub email. Jeśli chcemy dokonać zmian, naciskamy ów przycisk przy pomocy skrótu VoiceOver+spacja, a następnie przemieszczając się strzałką góra/dół wybieramy interesującą opcję (daną kontaktową), którą zatwierdzamy albo enterem, albo spacją, albo VoiceOver+spacja, jak to w przypadku menu podręcznych/rozwijalnych w systemie macOS bywa.

W poszukiwaniu tych dwóch opcji, po drodze mijamy jeszcze inne elementy ważne dla obsługi wiadomości, ale nieistotne dla potrzeb niniejszego wpisu, dlatego też nie będę się dziś na nich skupiał. Być może i na to przyjdzie kiedyś czas.:)

Apple FaceTime a macOS

Tu sytuacja ma się nieco inaczej. Po odpaleniu preferencji aplikacji FaceTime odrazu ukazują się właściwe podsekcje. Upewniamy się, czy sekcja „ustawienia” jest również wybrana i podążamy z szybką nawigacją w prawo. Gdy napotkamy tabelę, wchodzimy z nią w interakcję. Owa tabela to nic innego, jak lista numerów telefonów i maili. Jeśli VoiceOver odczytuje je jako zaznaczone, są włączone dla komunikacji FaceTime. Jeśli nie, nie działają z FaceTime. Możemy oczywiście ów stan rzeczy zmieniać wedle własnych preferencji.

„Rozpoczynaj nowe połączenia z:” to opcja, dzięki której wybieramy swój identyfikator dzwoniącego (numer lub mail). Tu również mamy przycisk będący menu podręcznym, który jak w przypadku ustawień wiadomości naciskamy i właściwy ID wybieramy.

Kilka uwag końcowych

W niniejszym wpisie skupiliśmy się na urządzeniach z systemami iOS, iPadOS a także macOS. A co z Apple Watch?

Z tej racji, iż zegarek jest zasadniczo sparowany z iPhonem, nie ma on swoich ustawień w tym zakresie. Zdarza się jednak tak, że w wiadomościach z zegarka rozmówcom wyświetla się np. nasz email zamiast numeru telefonu, który domyślnie ustawiliśmy. Ja przynajmniej miałem raz taką sytuację. Co wówczas należy zrobić? Wyłączyć i włączyć zegarek, względnie również telefon. Objaw powinien ustąpić. Być może przyczyną jest jakiś błąd wynikający z w jakimś stopniu nieprawidłowej synchronizacji obu urządzeń.

Pamiętajcie proszę o tym, aby w miarę możliwości ujednolicać swoje identyfikatory na każdym z urządzeń. Niesamowicie irytuje mnie sytuacja, gdy dana osoba przykładowo na iPhonie pisze wiadomości lub dzwoni posługując się numerem telefonu, a korzystając z Maca robi to przy pomocy maila. Najczęściej jest to Apple ID. Wynika to z domyślnych ustawień urządzenia. Pół biedy, jeśli robi się to całkowicie świadomie, tłumacząc przy tym powód takiego postępowania. Jednakże irytuje, gdy człowiek robi to nieświadomie. Nie wie że można coś z tym zrobić. Narzeka przy tym często na ten stan rzeczy. Jeśli nawet już się dowie że można inaczej, i tak nic z tym nie robi. Często w moim przypadku kończy się to tak, że już z litości w stosunku do drugiej strony, dodaję maila danej osoby do kontaktów. Dlaczego?

Po pierwsze dla estetyki wyświetlania, a po drugie dla spójności konwersacji. Wiedzcie, że pisząc do ludzi z kilku różnych identyfikatorów, tworzą się u nich nowe wątki konwersacji. Dlatego też drugim powodem dodawania jest po prostu chęć zachowania spójności konwersacji.:)

Wielkie dzięki za przeczytanie do końca. Ufam, iż ten wpis jakkolwiek się przyda.

Do następnego wpisu.:)

12 odpowiedzi na “Niespójność identyfikatorów iMessage i FaceTime podczas komunikacji przy pomocy różnych urządzeń Apple”

Przynajmniej u mnie na Iphone po zmianie numeru z automatu przyszło powiadomienie, że trzeba zmienić i zatwierdzić nowy numer do Facetime i Imessage. Nie irytuj się Maćku, tylko pokaż i wytłumacz drugiej stronie, że można inaczej.

A to ciekawe, że przychodzi powiadomienie z prośbą o zmianę. Ja się spotkałem jedynie z tym, że obecne (starsze) urządzenie informuje łaskawie o tym, że dany numer lub Apple ID zaczął być używany przez iMessage i FaceTime na nowym urządzeniu. Czyli… jakieś zdaje się dobre zmiany idą, które mnie jeszcze póki co nie dotknęły, ani moich najbliższych, znajomych i przyjaciół.
Jednak jeśli jest jak mówisz to dobrze, bo to jakaś tam nadzieja, że będzie lepiej.🙂😂

Haha, ja jak dzwonię do kogoś kto ma iPhonea to wyświetla się mój już dawno nieaktywny numer

Wow. Tak dziwne, że aż nie do uwierzenia. Pierwszy raz o czymś takim słyszę i aż śmiem powątpiewać.

Nie próbowałem, ale może być to możliwe tylko w przypadku Iphone nie uaktualniając swojego numeru w usługach Iphone jak Facetime czy Imessage.

Ale czekaj. Jak? @nuno twierdzi, że gdy on do kogoś dzwoni kto ma iPhone’a, wyświetla się temu komuś jego nieaktualny numer. A przecież dzwoni z nowego.:O I to on dzwoni, a nie ten potencjalny ktoś z iPhonem.🙂

Tak, ale jak mówiłem mógł nie zmienić numeru w ustawieniach Facetime, przez co faktycznie może się wyświetlać stary numer. Kiedyś chwilę tak miałem, że na facetime wyświetlał się mój poprzedni numer, bo nie wklepałem nowego, ale czy to tak działa jak mówi Nuno nie sprawdzałem, bo zaraz wklepałem numer aktualny, a poprzedni usunąłem.

Może się tak zadziać jedynie w wypadku, gdyby @nuno miał iPhone’a, a i tak prawdopodobieństwo takiego stanu rzeczy jest jak dla mnie bardzo małe.
Tyle ode mnie w tym temacie.

O matko. Jeśli tak, to zwracam… honor.🙂Byłem autentycznie pewien, że kto jak kto, ale że akurat @nuno to tylko andro, dlatego nawet nie brałem zupełnie pod uwagę imnej możliwości, za co przepraszam. Ehh ten Commentary i inne androidowe przygody.😂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

EltenLink

%d bloggers like this: